יום רביעי 23.10.19 05:51:34
ראייה חדה גם ללא משקפיים


השאלה הנשאלת היא האם ניתוחי הסרת משקפיים פותרים את בעיית לקות הראייה באופן דומה ומחזירים את הראייה לחדות מקסימאלית או שכדאי להנמיך ציפיות, או אולי בכלל לשקול להישאר עם משקפיי ראייה או עדשות מגע
פורסם על ידי:

ד"ר רופא לדוגמא


בתאריך: 01/01/2012
ראשית בואו ננסה להבין מה ההבדל המהותי בין הפתרון של משקפי ראייה או עדשות מגע לבין הפתרון של הסרת משקפיים בלייזר. הפתרון בהרכבת משקפיים או עדשות הינו פתרון אופטי, כלומר אין כל טיפול בבעיה עצמה אלא שימוש בחוקי פיזיקה פשוטים ההופכים את המצב בעזרת זגוגית אופטית ומחזירים את חדות הראייה. לשם הבנה של התהליך אפשר להשוות את עדשת העין לעדשה אשר שוברת את קרן האור הנכנסת אליה, אם שבירת האור אינה נכונה, פחות אור יכנס וזה בדיוק מה שקורה בלקויות ראייה – שבירת האור אינה מדויקת ולכן יש לתקן את זה ובאמצעות עדשה מיוחדת משנים את שבירת האור עוד טרם קרן האור נכנסת לעין. במילים אחרות אם שבירת האור היא מעלה אחת למטה, יש להרכיב עדשה המתקנת מעלה אחת למעלה וכך כאשר האור יכנס לתוך העין הוא יהיה מדויק. זו גם הסיבה שניתן לחדד את הראייה בעזרת משקפיים לראייה אופטימאלית.


ניתוחי הסרת משקפיים אינם פתרונות של תחום האופטיקה, הם מתקנים את התשבורת אך בעזרת טיפול בקרנית העין. בניתוחים מסוג זה ובכל השיטות מוסרת שכבה דקה מהקרנית בשם אפיתל, מתבצעת פעולת שיוף של הקרנית ולאחר מכן מחוזרת השכבה הדקה שהוסרה ומולחמת חזרה לקרנית. התוצאה דומה מאד למשקפיים, שכן שבירת האור מתוקנת בעזרת פעולת השיוף של הקרנית אשר גורמת לקרני האור להישבר בצורה לא טובה. הבעיה בניתוחי לייזר להסרת משקפיים היא הדיוק שניתן להגיע ממספר גורמים הקשורים באנטומיה של העין. בחלק מהמקרים תחזור הראייה לאופטימאלית 6/6 אבל בחלק גדול לא, והראייה יכולה להישאר גם 6/9. בראייה כזו אין צורך במשקפי ראייה אך החדות לא מקסימאלית אבל מספיקה.  לשם הבנה, לראייה של 6/12 נדרשים משקפי ראייה בעלי מספר חצי, 6/9 זה באזור הרבע ואין כמעט אנשים שמרכיבים מספר זה, יתרה מזאת, רוב האנשים אינם מבחינים בלקות ראייה שכזו ולכן ניתן להגיד שראייה של 6/9 היא ראייה מספיקה בהחלט.


נקודות השוואה נוספות שיש לקחת בחשבון בין הרכבת משקפיים או עדשות לבין ניתוח הסרת משקפיים הם המחיר, ההיבט הפסיכולוגי והסיכון. ניתוחים לתיקון הראייה מאד פופולאריים לאחרונה והמחירים נעים בין 5-6 זוגות משקפי ראייה אופנתיות, אם מביאים בחשבון שהניתוח הוא לצמיתות, ואדם מחליף משקפיים פעם בשנה, אז בחמש שנים החזרתם את ההשקעה, ובהמשך עוד מסתבר שהעניין כלכלי. פקטור נוסף הינו ההיבט הפסיכולוגי, שכן, רוב האנשים המסירים משקפיים מדווחים על עלייה בביטחון העצמי ובדימוי העצמי, דבר זה בלבד שווה הרבה ולכן יש לקחת אותו בחשבון. בקשר לחששות מסיכונים לסיבוכים, אפשר להיות רגועים, מדובר בניתוח הבטוח ביותר שקיים היום, ובעזרת אבחנה נכונה ניתן לצמצם את הסיבוכים. במקרה הגרוע ביותר הראייה תדרדר אך סיכוי זה נמוך משמעותית. על עיוורון כבר לא מדברים היום אך מחלות כרוניות בעניים מסיבוך של ניתוח יכולים להשפיע מאד על איכות החיים, כאמור סיבוכים אלו מאד נדירים ובד"כ ניתן למנוע אותם ע"י אבחנה נכונה של בדיקת ההתאמה לניתוח, לכן חשוב לבחור מרפאה בעלת מוניטין להסרת המשקפיים.

כניסת למערכת

שם משתמש:
סיסמא:
הרשמה

חדשות מעולם הבריאות


הרופאים המבוקשים

אודות פורטל רופאים אודות פורטל Rofim חיפוש איתור רופא הצטרפות רופאים אתר רופא לדוגמא מיניסייט רופא כתבות ומאמרים אינדקס רופאים Rofim.org.il